Profilaktinės sveikatinimo programos

Prevencinė programaPrograma skirtaProgramos priemonės
Dėl gimdos kaklelio vėžio Moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai)Moterims nuo 25 iki 34 metų (imtinai) kartą per 3 metus, o moterims nuo 35 iki 59 metų (imtinai) kartą per 5 metus atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Gavus jo rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.
Dėl krūties vėžio Moterims nuo 50 iki 69 metų (imtinai)Kartą per 2 metus atliekamas mamografinis tyrimas. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti mamografinį tyrimą, galima iš anksto užsiregistruoti (atvykus arba telefonu) mamografijos įrenginį turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje, atliksiančioje tyrimą. Tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs juos iš mamogramas vertinančios įstaigos.
Dėl storosios žarnos vėžio Vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai)Kartą per 2 metus pacientui atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. Kolonoskopija ir, prireikus, biopsija yra būdai objektyviai patvirtinti storosios žarnos vėžio diagnozę.
Dėl prostatos vėžio Vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai), ir vyrams nuo 45 metų, jeigu jų tėvas ar broliai sirgo šia ligaPeriodiškai atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją.
Dėl širdies ir kraujagyslių ligų Vyrams nuo 40 iki 54 metų (imtinai) ir moterims nuo 50 iki 64 metų (imtinai)Kartą per 1 metus šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą. Jei gydytojas nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti, o prireikus – skiriamas gydymas. Svarbu žinoti, kad vieną kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų
koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, parodantys, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.

Svarbu: programos yra skirtos visų pirma nustatyto amžiaus asmenims. Tačiau gydančio gydytojo sprendimu, jei tam yra medicininių priežasčių, visi reikalingi tyrimai atliekami ir skiriamas gydymas, apmokamas PSDF biudžeto lėšomis, papildomai pacientui mokėti nereikia.
Kitos aktualios paslaugos
Vaikų krūminių dantų dengimas silantinėmis medžiagomis (nuo 2017 m. sausio 1 d. tai nebėra prevencijos programa, bet ši paslauga toliau teikiama ir apmokama iš PSDF biudžeto lėšų).
Teisės aktas, reglamentuojantis vaikų krūminių dantų silantavimo paslaugą

 

Išsamiau apie Prevencijos (profilaktinės) programos skaitykite Panevėžio teritorinės ligonių tinklalapyje